Bez dobrych tekstów na bloga, możesz zapomnieć o skutecznym pozycjonowaniu strony. Dlatego pisanie wartościowych treści, to obecnie najlepsza rzecz, którą możesz zrobić dla wsparcia innych działań SEO na stronie.

Co ważne korelacja dobrych treści z pozycjami w wyszukiwarkach potwierdzona jest przez setki specjalistów SEO na całym świecie. Zatem skąd brać teksty na bloga i czy warto pisać je samodzielnie? Może bardziej opłaca się zamawiać? Przeczytaj artykuł i wybierz rozwiązanie idealne dla ciebie.

Kilka lat temu, kiedy mówiłam, że teksty pod SEO można stworzyć tak, aby były ciekawe dla ludzi i jednocześnie dobrze zoptymalizowane słyszałam, że nie da się mieć pączka i zjeść pączka. A dzisiaj? Co druga agencja marketingowa trąbi, że wartościowe teksty pod SEO robią robotę!

Teksty na bloga są ważną częścią SEO i nie tylko! Dlaczego powinny być wartościowe?

Z punktu widzenia działań SEO to idealna opcja na wbicie fraz w topy, przeprowadzenie linkowania wewnętrznego i ściągnięcia ruchu na stronę. Zarówno dla e-commerce, stron usługowych, jak i prywatnych portali. Dlaczego teksty na bloga powinny być wartościowe (tez pod SEO)? Czasy, gdzie w tekstach upychało się tylko słowa kluczowe i pisało, co ślina na język przyniesie — minęły bezpowrotnie. Nawet na zaplecza w preclach wymaga się, aby tekst miał sens i był spójny. Wszystko po to, aby na pierwszym miejscu był człowiek (czytelnik), a w drugiej kolejności roboty wyszukiwarek.

Teksty na bloga pisz do ludzi, a nie dla robotów!

Zobaczysz, podziękujesz za tę bardzo prostą i powszechną radę. Kto generuje ruch na twoją stronę? Ludzie. Kim oni są? Potencjalnymi klientami. Czego zazwyczaj szukają w artykułach?

  • porady,
  • rekomendacji,
  • rozwiązania problemu,
  • pomysłów na X,
  • instrukcji (jak zrobić X).

W ten sposób dostarczasz im wartość. Dajesz im to, czego szukają. Co więcej, kiedy teksty są dobrze napisane — generują sprzedaż. Nikt nie chce czytać tekstów wyplutych z synonimizarek. Upchanych słowami kluczowymi tak, że nawet laik zorientuje się, że coś z tym tekstem jest nie tak. Jak cię widzą, tak cię piszą. A raczej, jak cię czytają, taką mają świadomość twojej marki. Dlatego teksty na bloga oprócz wartości dodanej powinny:

  • budować wokół marki pozytywne doświadczenia,
  • sprawiać, że ludzie ci zaufają,
  • tworzyć wizję marki/osoby jako eksperta w danej dziedzinie,
  • sprawiać, że potencjalny klient nie pomyśli o zakupach u konkurencji.

Skąd brać wartościowe artykuły na bloga? Pisać samemu, zlecać, czy kupować gotowe?

Jak w tej branży bywa — to zależy. Wszystko zależy od obranej strategii marketingowej, zasobów wiedzy, czasu i niestety zasobów portfela. Zasadniczo masz trzy możliwości:

  • pisać samemu,
  • zlecać copywriterowi,
  • kupować gotowe w bankach tekstów.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, które zaraz poznasz. Łatwiej będzie ci podjąć decyzję i dostosować możliwość do twoich zasobów.

Zalety tworzenia artykułów samodzielnie

  1. Masz pełną kontrolę nad formą, przekazem i całym tekstem. Nie musisz sprawdzać, czy ktoś nie dopuścił się plagiatu.
  2. Artykuł będzie dokładnie taki, jak go sobie wymyślisz i wykreujesz.
  3. Wiesz, że informacje są prawdziwe i nie wprowadzają czytelnika w błąd. Nie budują fałszywego obrazu firmy, produktu czy usługi.
  4. Znasz swoje usługi i produkty. Wiesz, jaka przyświeca im wizja i cel.
  5. Znasz, a przynajmniej powinieneś – swoją grupę docelową. Dzięki temu możesz dobrać odpowiedni język i przekaz w artykułach.
  6. Oszczędzasz pieniądze. Usługi copywriterów kosztują, gotowe artykuły w bankach również.
  7. Rozwijasz swoje umiejętności. Samemu uczysz się optymalizacji artykułów i dostarczania wartości czytelnikom. Co z kolei sprawia, że budujesz z ludźmi więź.
  8. Nie musisz szukać copywriterów – to wcale nie jest proste zadanie. Musisz znaleźć kogoś, kto nie tylko zrozumie twoją wizję i grupę docelową, ale wartości, które chcesz przekazać.
  9. Doznasz ogromnej satysfakcji! Tworzenie tekstów, które są chętnie czytanie i wartościowe, to naprawdę miłe uczucie!

Wady tworzenia samemu artykułów na bloga

Wszystko to jednak nie jest takie proste i kolorowe. Sam z pewnością wiesz, ile czasu zajmuje prowadzenie biznesu i dbanie o interesy. A gdzie tu jeszcze wcisnąć pisanie artykułów? Mądry powie ci, że wystarczy świetna organizacja pracy. Jednak ten, kto chociaż raz próbował, to doskonale wie, że nawet taka czynność jak stworzenie artykułu na bloga jest czasochłonna. Dlatego czas i jego poświecenie na tworzenie artykułu może być dla ciebie wadą.

  1. Może się okazać, że pisanie to nie jest twoja mocna strona. Jeśli w twoim przypadku tworzenie artykułów wiąże się z godzinami twórczej agonii i wpatrywaniem się w pustą stronę, lepiej skorzystaj z pomocy copywritera.
  2. Jeśli masz sklep wielobranżowy, to nie sposób, abyś miał ekspercką wiedzę z każdej dziedziny. W takiej sytuacji również lepiej jest skorzystać z usług copywritera.
  3. Kolejną wadą mogą być aspekty techniczne i optymalizacja treści. Jesteś w stanie się tego nauczyć, ale czy warto tracić czas na błędy, dodatkowe godziny na poszukiwania odpowiedzi i naukę narzędzi SEO? Jeśli masz czas, to oczywiście, że warto. Jednak, kiedy poświęcasz się prowadzeniu biznesu, to tego czasu może ci nie wystarczyć.
  4. Pisanie samemu wymaga od ciebie takiej samej dyscypliny i znajomości technik jak w przypadku copywritera.

Jak widzisz, prawie wszystkie powyżej wymienione wady sprawdzają się do aspektu czasu i umiejętności. Jeśli prowadzenie biznesu sprawia, że masz ochotę rozciągnąć dobę i masz poczucie, że ciągle brakuje ci czasu, to samodzielne tworzenie artykułów na bloga nie jest dobrym pomysłem.

Dlaczego warto zatrudnić copywritera lub z nim współpracować?

Na samym początku należy rozróżnić dwie ważne kwestie dotyczące zatrudnienia i współpracy. Zatrudnienie copywritera opiera się o umowę B2B lub umowę o pracę. Natomiast współpraca z copywriterem na zasadzie zlecania tekstów wybranej osobie. Jeśli copywriter nie prowadzi działalności gospodarczej, to najczęściej będzie rozliczał się na fakturze bez VAT lub poprzez portal Useme – faktura VAT.

Zanim podejmiesz decyzję, rozważ wszystkie za i przeciw jeśli chodzi o sposób rozliczania się z copywriterem i zasady pracy. Małym i mikro przedsiębiorcom najczęściej opłaca się współpraca z copywriterem. Natomiast większym firmom, agencjom i korporacjom zatrudnienie na umowę. Niezależnie jednak, którą formę wybierzesz, zalety zlecania tekstów na bloga copywriterowi będą takie same.

  1. Oszczędzisz sporo czasu.
  2. Jeśli trafisz na dobrego copywritera, to teksty będą praktycznie idealnie dopasowane do twoich oczekiwań. Będą napisane w taki sposób, aby odzwierciedlać wartości, które sam chcesz przekazać w treściach.
  3. Copywriterzy znają sporo technik pisania, komunikacji poprzez treści i prowadzenia potencjalnego klienta „za rękę” wprost do dokonania zakupu.
  4. Dobry copywriter zajmie się również optymalizacją treści i przygotuje artykuł od szkicu po formatowanie i optymalizację pod SEO.
  5. Kolejna kwestia, to moce przerobowe copywritera. Są one z pewnością dużo większe niż twoje, gdzie w dużej mierze musisz skupić się na prowadzeniu biznesu.
  6. Jeśli znajdziesz osobę, która kompleksowo zajmie się obsługą twojej firmy, to przygotuje nie tylko artykuły, ale zajmie się również ich publikacją i planowaniem. To ważne, bo tak naprawdę przejmie połowę obowiązków związanych z treściami na blogu.

Potrzebujesz dobrego copywritera?

Stworzę dla ciebie teksty na bloga. Zajmę się kompleksowo obsługą.

Od napisania, po ich publikację.

Minusy zlecania treści copywriterowi

Niestety ma to też swoje minusy, których musisz być świadomy. Praca copywritera kosztuje, szczególnie jeśli zdecydujesz się na kompleksową obsługę. Sposób wyceny pracy jest indywidualny dla danej osoby. Jednak najczęściej jest to rozliczenie na podstawie ilości znaków, rozliczenie godzinowe lub rozliczenie projektowe.

Z doświadczenia wiem, że nie warto decydować się na najniższą stawkę, którą copywriter ci zaoferuje. Może i będą to teksty zadowalające, a nawet przyjemne w odbiorze. Z całą pewnością zapewniam cię jednak, że będziesz musiał poświęcić czas na sprawdzanie takich tekstów. Nie tylko pod względem merytorycznym, ale również plagiatu. Pamiętaj też, że tanio i szybko nie będzie dobrze.

Musisz również nastawić się na przygotowywanie wytycznych i komunikację z copywriterem. Taki sposób ułatwi obopólną współpracę.

Kolejna rzecz, która jest nie mniej ważna od doświadczenia copywritera, to jego wiedza i znajomość poszczególnych tematów. Copywriter, który pisze na każdy temat, nigdy nie będzie tak dobry, jak ten, który specjalizuje się w danej dziedzinie. Szczególnie jeśli zależy ci, aby teksty były na poziomie eksperckim.

Czy warto kupować gotowe teksty na bloga?

Odpowiedź pewnie cię nie zdziwi, ale to zależy. Często przy zakupie gotowych tekstów masz możliwość przeczytania ich w całości dopiero po zakupie. Drugi minus, to zdarza się, że teksty w paczkach nie są powiązane ze sobą tematycznie. Czasami takie teksty mogą też pochodzić z zamówień od innych klientów, z których np. zrezygnowali lub niestety nie zapłacili copywriterowi za jego pracę. W gotowych tekstach minusem jest brak 100% dopasowania do twoich oczekiwań.

Nie jest to jednak zupełnie złe rozwiązanie. Sprawdzi się wtedy, kiedy potrzebujesz tekstów tematycznych w dużych ilościach na nowego bloga. Zapełnienie go treściami pomoże w pozycjonowaniu strony. Tutaj jednak zwróć uwagę, żeby były przynajmniej przyzwoitej jakości. Takie artykuły zawsze można poprawić i rozbudować. Jednak wiąże się to z poświęceniem sporej ilości czasu.

Podsumowując, nie ma idealnego rozwiązania, ani gotowej recepty. To, która z powyższych opcji będzie dla ciebie idealna, musisz zdecydować samodzielnie. Każda z nich ma swoje wady i zalety.