Restauracji i barów w Gdyni jest na pęczki, kiedy człowiek jest bardzo głodny, to sam tak naprawdę nie wie, co ma ochotę zjeść. Wypad był spontaniczny, jednak ostatnia spontaniczna podróż do Włoch była nieudana. Czy tym razem odwiedziłam Meksyk?

Zanim zdecydowaliśmy wspólnie z partnerem, gdzie pójdziemy zjeść, to przeszliśmy całą Świętojańską. Mijając bary i restauracje kuszące różnymi smakowitymi ofertami. Jestem zapracowana i naprawdę rzadko wychodzę na miasto, zatem kiedy ujrzałam małą kameralną knajpkę stwierdziłam, że to właśnie będzie to. Kiedy ostatni raz byłam w tym miejscu restauracji tam jeszcze nie było. Tą kameralną knajpką jest Tako restaurante mexicano pequeño.

Krótkie info:

Kuchnia: meksykańska, europejska.
Przyjazne dla vegetarian, dania gluten free.

Adres: ul. Świętojańska 21, 81-372 Gdynia

Fejsbuki: Tako Gdynia

Tako Gdynia – kameralna restauracja

tako gdynia

Weszliśmy do środka. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy, to ciekawy sufit (naprawdę, może jestem dziwna). Zawsze, kiedy wchodzę do restauracji patrzę najpierw na sufit. Drewniane bloczki niczym zwisające stalaktyty w połączeniu z ciepłym światłem designerskich żarówek nadają niesamowity klimat. Jeśli chodzi o całokształt wystroju, to jest ciekawy i przyjemny dla oka. Siedziałam przy stoliku i z przyjemnością podziwiałam, każdy kawałek ściany. Na każdym ze stolików znajdował się puchaty kaktus, śmieszne i pomysłowe, ale chyba wolałabym, żeby te kaktusy były prawdziwe. Nie mogłabym również nie wspomnieć o meksykańskich sombrero zdobiących ściany.

Tako Gdynia menu

Na wejściu przywitała nas uśmiechnięta i sympatyczna kelnerka, wręczając nam menu. Przejrzeliśmy karty. Menu ciekawe, znajdziemy w nim przystawki (entradas), zupy (sopas), tacos, quesadillas, burritos, dania dla dzieci oraz desery, alkohole i napoje. Zdecydowaliśmy się na burritos. Luby zamówił burritos beef (31 zł), ja natomiast wybrałam burritos pulled pork (17 zł) i corn and popcorn  soup (9zł). Do picia natomiast wzięłam zwykłą wodę niegazowaną z cytryną i limonką. Kelnerka, przyjmując zamówienie spytała, jakie salsy wybieramy. Wytłumaczyła o ośmiostopniowej skali ostrości i pomogła dokonać wyboru. Luby wybrał salsę clasica (3zł), ja natomiast postanowiłam dać ponieść się ostrości i wybrałam salsę chipotle (3zł).

Niebo i piekło w gębie

Dania otrzymaliśmy stosunkowo szybko, po około 15 minutach. Zdziwiło mnie, że jedzenie podawane jest na jednorazowych talerzach, aczkolwiek uważam, że to dość ciekawy pomysł. Sztućce jednorazowe są drewniane, co uważam za ogromny atut i miłe zaskoczenie. Każdemu jednorazówki kojarzą się z dennym i oklepanym plastikiem. Na początku byłam trochę zła, że zupę i burritos otrzymałam jednocześnie. Byłam pewna, że kiedy zakończę konsumpcję zupy, to moje drugie danie będzie zimne. Tu spotkało mnie miłe zaskoczenie. Z natury jem powoli, delektując się smakiem. Kiedy sięgnęłam po swoje burritos, było gorące.

Zupa kukurydziana z popcornem to niebo w gębie. Tyle przenikających się smaków i aromatów, które łączyły się ze sobą w jedną spójną całość.  Delikatna, słodko-ostra, której popcorn dodawał słonego posmaku. Mogłabym jeść i jeść tę zupę. Nawet mój Luby przyznał, że jest smaczna, a jest on raczej przeciwnikiem zup. Jak prawdziwy facet, woli mięsiwo wrzucić na ruszt.

tako gdynia zupa kukurydzianatako gdynia corn soup

Burritos przepyszne, rozpływająca się w ustach soczysta szarpana wieprzowina. Idealnie doprawiona i przygotowana. Salsa, pomimo że lubię ostre jedzenie, wygrała ze mną i ostatecznie z Lubym zamieniliśmy się salsami (jego była łagodna). Mój partner stwierdził, że było smaczne, ale dla niego za mała porcja. No cóż, ja wypełniłam brzuszek najpierw zupą. Uwierzcie mi, byłam najedzona do syta. Burritos było tak smaczne, że nie ostało się do zdjęcia.

tako gdynia burritostako gdynia

Podróż do Meksyku

Uważam, za udaną. Za całkiem przyjemną kwotę 63 złotych polskich. Ceny nie są wygórowane. Raczej już standardowe, jeśli chodzi o restauracje w centrum miasta.

tako gdynia

OCENA: 5 fazoburgerów/5 

raitingraitingraitingraitingraiting