Napracowałeś się, poświęciłeś swój czas i nie otrzymałeś zapłaty za wykonane zlecenie? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed podjęciem współpracy i jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym klientem.

Na szybko:

Zdalna praca freelancera w przeciwieństwie do uwiązania w korpo ma ogrom plusów. Pracujesz skąd chcesz, jak chcesz i kiedy chcesz. Dla mnie największy plus to niezależność i możliwość pracy w piżamie! Uwielbiam pracować w piżamie, chociaż niektórzy freelancerzy twierdzą, że to rozleniwiające i mimo że pracujesz w domu to powinieneś się ubrać. Wracając jednak do meritum sprawy, oprócz plusów znajdą się również liczne minusy (praca na freelance nie jest dla każdego, ale o tym w innym wpisie). Największym minusem są tzw. Janusze biznesu i to na nich skupię dziś uwagę.

Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym klientem?

1. UMOWA
Najłatwiejszy sposób na zabezpieczenie się. Umowa o dzieło czy zlecenie, jest najprostszym sposobem na zabezpieczenie się przed nieuczciwym klientem. W takiej umowie powinny znaleźć się dokładnie określone: cel zlecenia, ilość tekstów, termin, kwota za zlecenie, termin płatności i ewentualne kary wynikające z opieszałości w płatnościach. Pamiętaj, że korespondencja mailowa, która zawiera wszystkie szczegóły dotyczące zlecenia (termin, ilość, kwota do płatności), również jest formą umowy, która może posłużyć do odzyskiwania należności.

2. ZALICZKA
Jeśli pracujesz bez podpisania umowy, (co osobiście mi się zdarza) zabezpieczeniem jest zaliczka. Tę metodę stosuję w sytuacjach, gdy współpraca nie będzie długofalowa tzn. jest to np. jednorazowy strzał na określoną ilość tekstów (10, 20, 30, 50 itd.). Zależnie od wartości zlecenia zaliczka wynosi 50% bądź 30%. Jeśli klient nie chce zgodzić się na zaliczkę, już wtedy powinna Ci się zapalić czerwona lampka.

3. TEKST TYLKO DO ODCZYTU
Możesz przesłać klientowi tekst w formie nieedytowalnej (tylko do odczytu), zabezpieczonej przed możliwością kopiowania treści. Po opłaceniu zlecenia przesyłasz klientowi tekst w normalnym formacie, który może edytować. Rzadko jednak używam tej metody, ponieważ jest czasochłonna.

4. PLATFORMY POŚREDNICZĄCE
Jest to mniej opłacalne rozwiązanie ze względu na prowizję pobierane przez takie platformy, jednak również pozwoli Ci się zabezpieczyć.  Może to być zwykłe allegro, gdzie po omówieniu szczegółów wystawiasz tekst za ustaloną kwotę i klient go kupuje, może być to platforma typu useme.eu, bądź giełda tekstów – platforma do sprzedaży treści.

umowa - jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym klientem

Co powinno zwrócić Twoją uwagę już w samym ogłoszeniu?

Czytając ogłoszenia często już po samej ich treści, można wywnioskować czy mamy do czynienia z uczciwym klientem.
Za przykład posłużą mi liczne grupy na fb, gdzie mnoży się ostatnio od takich Januszy biznesu.

Fake profil fb
Osoby, które dopiero co założyły profil na fb bądź nie mają tam nawet swojego zdjęcia, czy jakichkolwiek informacji od razu wzbudzają moje podejrzenia co do uczciwości. Tak samo, jak zamiast imienia i nazwiska ogłoszenie dodaje Alwin wiewiórka, Arni Xyz, czy Mon Li (wiecie, co mam na myśli).

Ściśle tajne informacje
Kiedy w ogłoszeniu oprócz nazwy stanowiska nie ma nic oprócz: więcej informacji udzielę na priv. Nie sądzę, aby tematyka tekstów, długość czy stawka były objęte poufnością informacji tylko dla wybranych. To podstawowe aspekty, które powinny znaleźć się w normalnym ogłoszeniu.

Rotacja
Co mam na myśli? Ogłoszenie z pozoru normalne, wszystko jest jak należy. Po ok. 50 zgłoszeniach pod postem pojawia się informacja, że kandydat został wybrany. Nie mijają 2 tygodnie i sytuacja powtarza się i tak ciągle. Nie uwierzę, że przez pół roku firma, co 2 tygodnie trafia na nieodpowiedniego copywritera.

Stałeś się już ofiarą Janusza biznesu? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze.