Gdy wchodzimy na rynek, zazwyczaj nie posiadamy zbyt dużych środków do wykorzystania i musimy rozsądnie wydawać każdą złotówkę. A te są potrzebne przy efektywnym marketingu. Nawet jeśli chodzi o marketing internetowy. SEO oraz PPC to dwie różne formy reklamowania swojego miejsca w Internecie. O SEO już nieco wiemy, a czym jest PPC?

Każdy biznes potrzebuje inwestycji

Zapłać, a będziesz najlepszy

W przypadku SEO,  efekty niezależnie od tego, czy zainwestujesz pieniądze w wynajęcie zewnętrznej agencji, czy poświęcisz tylko (i aż!) swój czas, mogą być widoczne dopiero po długim czasie. Niestety, może to nadwyrężyć nie tylko Twoją cierpliwość, ale również budżet. Efektem może być porzucenie projektu. Na ratunek przychodzą  kampanie PPC, których żniwa możesz zbierać wręcz natychmiastowo. Reklamę Pay Per Click możesz uruchomić szybko, z uwzględnieniem lokalizacji, grup docelowych i słów kluczowych. Możesz ją edytować, co pozwala na natychmiastową reakcję, jeśli obecna nie przynosi wymaganych efektów! Mało tego, owe efekty możesz na bieżąco analizować, ponieważ masz stały dostęp do wszelkich statystyk.

Reklamy PPC – jak je dopasować?

Klient, który płaci to klient, który wymaga. W jakiej formie możesz pokazywać reklamy swoim przyszłym klientom? Masz całe spektrum możliwości. Zaczynając od wyróżnionej oferty w wyszukiwarce Google w postaci tekstowej bądź graficznej (możesz pokazać cały produkt z nazwą, zdjęciem, ceną i bezpośrednim linkiem), a kończąc na reklamach pomiędzy filmikami w serwisie YouTube (bardzo efektywne kampanie!).

Możesz również wybrać kampanię w formie reklamy kontekstowej na witrynach, które są zbliżone do Twojej branży. Dobrym pomysłem jest korzystanie z dobrodziejstw remarketingu (to właśnie po to potrzebne są ciasteczka na Twojej stronie), gdzie klient, który był na Twojej stronie, jest nadal śledzony przez wyszukiwarkę po to, żeby w końcu coś u nas kupił. Nie musisz wydawać fortuny na  pierwsze reklamy PPC i męczyć się z systemem AdWords, który nie jest prosty w obsłudze dla początkującego.

Kampanie Pay Per Click oferuje nam, dobrze znany Facebook! Jeśli dobrze czujesz się w jego przestrzeni i właśnie tam prowadzisz  główne działania reklamowe, to warto pozostać w obrębie tego serwisu społecznościowego.

Pierwsze reklamy PPC – pierwsze błędy

Pomimo tego, że każda branża  w świecie marketingu internetowego rządzi się swoimi prawami (zwłaszcza jeśli chodzi o płatną promocję) to istnieje zbiór zasad, których musisz zawsze przestrzegać. Przecież nie chcesz popełnić reklamowego faux-pas.

Wyraźny przekaz — użyj „Call to action” – bezpośrednio powiedz
klientowi, co ma zrobić: zarejestruj się, kup, przeczytaj!
Słowa kluczowe, które sprzedają — dopasuj słowo do swojego produktu i klienta — wykorzystaj długi ogon – jeśli sprzedajesz dziecięce ubrania, ustawienie słowa
kluczowego „ubrania” będzie zbyt ogólne!
• Błędy ortograficzne to zło! Wystrzegaj się ich!
Nie wprowadzaj swojego przyszłego klienta w błąd – link musi kierować prosto do
reklamowanego produktu, a informacje muszą być aktualne.

W przeciwnym wypadku stracisz klienta – nikt nie lubi, jak robi się go w przysłowiowe bambuko.