Jeśli masz problem z przystosowaniem się do pracy zdalnej. Nie potrafisz rozdzielić życia prywatnego od zawodowego? To jest właśnie ten moment, w którym czas zacząć działać! Dobra organizacja pracy to podstawa do rozwoju i sukcesu oraz gwarancja stale zwiększających się dochodów. Optymalizacja pracy zdalnej sprawi, że znów znajdziesz work-life balance i nie wpadniesz w pułapkę szlafroka. Uchronisz się przed wypaleniem zawodowym i znajdziesz czas na prawdziwy relaks i pasje.
Na karku nie czujesz już oddechu szefa, bo zostałeś freelancerem? Wolność, będąca efektem Twojego (świadomego) wyboru może okazać się zgubna! Zanim jednak wrócisz potulnie do korpo biurka, sprawdź kilka rad dotyczących mądrego zarządzania czasem i optymalizacji pracy zdalnej.
Masz 24 godziny, wykorzystaj je mądrze!
Niestety, po wybraniu ścieżki samotnego wilka doba nie powiększy się o kilka dodatkowych godzin. Za to wzrośnie liczba pokus, które będą chciały odciągnąć Cię od Twoich zadań. Szczególnie jeśli nie pracowałeś wcześniej zdalnie. Ogromnym plusem pracy w domu jest możliwość wypracowania własnego trybu pracy. Nadal będziesz musiał uwzględnić czas, w którym musisz być dostępny dla swoich klientów. Jednak dostępność telefoniczna nie wiąże się już z przymusem siedzenia przy biurku.
Sowa czy ranny ptaszek?
Wyuczony tryb pracy od 8 do 16 niekoniecznie musi być efektywny dla każdego. Powinieneś jak najszybciej sprawdzić, które godziny są optymalne dla Twojej efektywności. Nie miej oporu przed rozpoczęciem pracy o 6 rano bądź o 12 w południe. Chcesz mieć wolny poniedziałek tylko po to, żeby rozkoszować się pracą na własny rachunek? Proszę bardzo! Pamiętaj, że przyświeca Ci jeden cel: optymalizacja!
Optymalizacja pracy zdalnej, czyli asertywność i planowanie
Masz do wykonania ważne zadanie, zadzwonił Kowalski i zaprasza Cię na mecz, bo wie, że nie masz nad sobą szefa? Pies ciągnie Cię na spacer, a serial zaczyna się punktualnie o 16. Wszystko powinno być już zrobione, ale nie jest? STOP! To nie tak powinno wyglądać.
Rozpoczynając pracę freelancera, musisz uświadomić sobie jedno – Ty jesteś swoim szefem. To znaczy, że Ty musisz się pilnować i dbać o rentowność swoich projektów, czyli na bieżąco sprawdzać swoją produktywność. Jeśli ciężko to wytłumaczyć twoim znajomym, po prostu ustal, że nie możesz odbierać telefonów prywatnych w godzinach, które zarządziłeś jako czas pracy. Idealnie będzie, jeśli kupisz drugi telefon i ustawisz go jako służbowy.
Obowiązki domowe, spotkania rodzinne, cokolwiek by to nie było, musisz uwzględnić to w swoim grafiku. Niestety, jeśli chcesz świadomie korzystać z uroków wolnego zawodu, Twój kalendarz musi zostać rozpisany na każdą godzinę dnia. Nie chcesz chyba pozwolić sobie na utratę klienta przez niedopatrzenie obowiązków albo zapomnieć o wywieszeniu prania na czas.
Dwie podstawowe aplikacje na początek optymalizacji pracy zdalnej
W Internecie roi się od programów zarządzających czasem, wzmagających skupienie oraz optymalizatorów pracy. Czy działają? To zależy. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś spróbował z nich korzystać. Nie każdemu one przypadną do gustu. Niektórym wystarczy dobry kalendarz w grubej okładce.
Lubisz korzystać z aplikacji? W takim razie zacznijmy od najprostszego rozwiązania.
Kalendarz Google
Dzięki świetnej integracji narzędzi Google łatwo go zsynchronizować z e-mailami klientów, którzy będą otrzymywali informację, gdy będziesz zasiadać do pracy nad ich projektem. Ponadto, swój plan na każdy dzień możesz odczytywać, modyfikować i rozbudowywać przy pomocy telefonu! Kalendarz będzie Ci przypominał o każdym zadaniu, które ustawiłeś sobie na dany dzień i godzinę. Warto spróbować! Kolejnym ciekawym narzędziem jest rozszerzenie do przeglądarki Chrome.
StayFocusd
Aplikacja ma za zadanie przypilnować, żeby niepowołane osoby (zwłaszcza Ty) nie wchodziły na wciągające strony internetowej typu Facebook przez określony czas. Jako copywriter pracujesz przy komputerze. Dlatego na pewno zdajesz sobie sprawę, że w Internecie czeka na Ciebie mnóstwo ciekawych stron – zablokuj je do czasu, aż nie skończysz pracy! Nie próbuj ich odblokowywać przed upływem czasu – nie da się. Zaufaj, to naprawdę świetne rozwiązanie przy optymalizacji pracy zdalnej.
Szukasz inspiracji na ciekawy artykuł i trafiasz na poradnik, interesujący blog, a może wartościowe informacje? Wykorzystaj aplikację Pocket. W czasie pracy rzadko jest czas na przyswojenie dobrego, ale długiego artykułu o nowinkach w branży bądź na obejrzenie szkolenia, które rozszerzy Twoją wiedzę. Zamiast zawalać sobie przeglądarkę kolejnymi zakładkami, wrzuć tę stronę do kieszeni. Będziesz mógł powrócić do materiału, kiedy tylko chcesz.
Chcesz czegoś więcej? Optymalizacja pracy zdalnej z narzędziami jest łatwiejsza! Poznaj narzędzia, których sama używam i używałam.
A ty jak usprawniasz swoją pracę? Podziel się w komentarzu z jakich narzędzi korzystasz.
Temat starszy od wodoru, pisałem o tym wieki temu, zapraszam do lektury.
https://xpil.eu/programowanie-rozpraszane/
https://xpil.eu/przerwania-przerywane/
Pozdrawiam zza blogowej miedzy!
Zgadza się, wpis jest przeniesiony ze starego bloga 😉 Dziękuję za linki, z pewnością poczytam.
Pozdrawiam