lista

Lista 101 celów, które chcesz osiągnąć zanim umrzesz

Czy wiesz, że jedynie 3-5% ludzi ma spisane swoje cele?

Jedną z najbardziej inspirujących technik motywacyjnych, pozwalającą na wyodrębnienie celów, zarówno tych krótko- jak i długoterminowych jest stworzenie listy 101 celów, które chcesz osiągnąć zanim umrzesz.
Lista ta powinna zawierać rzeczy, które chcesz stworzyć, zrobić, mieć, zobaczyć, nauczyć się, ale także miejsca, które chcesz zobaczyć, ludzi, których chciałbyś poznać, sytuacje, w których chciałbyś się znaleźć lub nawet uczucia, które chciałbyś przeżywać.

Podam ci dwa przykłady. W wieku lat 15 John Goddard, sławny podróżnik spisał listę swoich 127 celów, które pragnął osiągnąć przed swoją śmiercią. Jego lista zawierała m.in. odwiedzenie Wielkich Piramid, nauczenie się nurkowania, zobaczenie Wielkiego Chińskiego Muru, wspięcie się na Kilimanjaro oraz przeczytanie całej Encyklopedia Britannica. Po 20 latach udało mu się osiągnąć 109 z wszystkich spisanych celów!

Całą listę celów Goddarda możesz zobaczyć na jego stronie.

Inną postacią jest  Lou Holtz, były trener drużyny Notre Dame Fighting Irish, obecnie na emeryturze autor i mówca motywacyjny. Kiedy dobijał do 30-tki spisał listę 108 celów, wśród których były m.in.: wygranie krajowych mistrzostw, zjedzenie obiadu w Białym Domu, spotkanie papieża oraz wylądowanie samolotem na lotniskowcu. W wieku lat 70 miał już na swoim koncie osiągniętych 102 cele ze swojej listy!

Dlaczego aż tak ważne jest spisanie tego, co chcesz osiągnąć?

Otóż na podstawie badań udowodniono, iż ludzie, którzy swoje cele mają zapisane, osiągają znacznie większe rezultaty niż ci, którzy mają co prawda cele, ale ich nie zapisują. Dzieje się tak dlatego, że aby zapisać cele, musisz je mieć precyzyjnie i klarownie sprecyzowane. Poprzez to nadajesz od razu właściwy kierunek swoim działaniom.

Czy wiesz, że jedynie 3-5% ludzi ma spisane swoje cele? Ta garstka ma niesamowitą przewagę. Zapisując, definiujesz jasno cele, a co za tym idzie –  programujesz swoją podświadomość do rozpoczęcia działania w zaplanowanym kierunku.

Podczas ustalania swoich celów na piśmie weź pod uwagę wszystkie sfery swojego życia:

1. Cele osobiste – czyli rzeczy, które chciałbyś mieć lub doświadczyć, ale także to jaką chciałbyś stać się osobą.
2. Relacje z innymi– twoje relacje z rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami etc.
3. Zdrowie – to twoje samopoczucie, kondycja fizyczna, ale również to w jaki sposób postrzegasz swoje ciało.
4. Kariera i edukacja – twoja praca (lub szkoła), twoje cele zawodowe, ścieżka kariery.
5. Relaks/odpoczynek – twoje hobby lub pasja, to jak spędzasz swój wolny czas, wakacje.
6. Finanse – twoje przychody, oszczędności, inwestycje.
7. Wkład w życie innych ludzi – pomoc innym, darowizny, dzielenie się z członkami społeczności, w której żyjesz.

Po spisaniu swoich 101 celów, poświęć nieco czasu na ich uporządkowanie pod względem ważności. Pomyśl też nad tym, które z nich są w tej chwili dla ciebie najważniejsze. Podkreśl te, które wybrałeś, aby je wyróżnić. To pozwoli ci skoncentrować się na nich w pierwszej kolejności.

Postanów też sobie, że będziesz przeglądać swoją listę co najmniej raz w tygodniu. Pamiętaj, że twoja lista marzeń i celów może ulegać zmianie na przestrzeni lat. Jeśli ty się będziesz rozwijał i osiągał coraz więcej, prawdopodobnie również i twoje cele będą wzrastać razem z tobą. Po jakimś czasie zaczniesz zauważać, że w twoim życiu pojawiają się różne okoliczności, ludzie i zdarzenia, które przybliżają cię do twoich celów. Im więcej będziesz myślał o swoich celach, im więcej działań podejmiesz w kierunku ich realizacji, tym łatwiej zauważysz owe sprzyjające okoliczności.

Czas realizacji niektórych celów może być dłuższy niż innych, jednak chodzi o to, byś miał je cały czas przed oczyma. Każdego dnia zrób coś – jedną małą rzecz, która przybliży cię do realizacji jednego z nich. Kiedy osiągniesz jakiś cel ze swojej listy 101 celów, wyróżnij go jakoś, np. odhaczając go i wpisując dzień, w którym udało ci się go zrealizować.

Jeszcze jedna ważna uwaga – spisując swoją listę nie ograniczaj się jedynie do tego, co ci się w tej chwili wydaje możliwe lub tylko bardzo prawdopodobne do osiągnięcia. Po prostu zdecyduj czego chcesz i otwórz się na nowe możliwości. Choć na razie możesz nie mieć pojęcia jak zdołasz osiągnąć niektóre z nich, kiedy nadejdzie okazja, będziesz wiedzieć, jakie działania podjąć.


Stwórz swoją listę 101 celów

Autor: Teresa Nowicka

Ebizneswszlafroku.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

2 Replies to “Lista 101 celów, które chcesz osiągnąć zanim umrzesz”

  1. Będąc w szkole średniej zrobiłam listę 52 rzeczy, jakie chce rozwijać w sobie bądź osiągnąć. Ostatnio, gdy byłam w domu odnalazłam tę listę i się rozczuliłam. Kilkanaście celów było po prostu pięknych – nadal je realizuję, mimo że tej kartki nie widziałam na oczy dobre 6 lat! Na tej kartce są wciąż cele, które są aktualne, nic się nie zmieniło przez te kilka lat jeśli chodzi o moją wrażliwość i podejście do ludzi (wciąż jestem idealistką!). Teraz jednak inaczej wyznaczam sobie cele – zastanawiam się nad 10 obszarami, część, które Ty wymieniłaś ja rozbiłam, np. mam osobny obszar na bloga 🙂 Ponadto za namową Kasi z Woeqshop zaczęłam się zastanawiać nad słówem, pod którym minie mi rok. 2017 jest rokiem rozwoju i póki co nie wyobrażam sobie, by pod innym słowem mógłby mi minąć kolejny rok. No i mam też listę 25 rzeczy do zrobienia przed ćwierćwieczem 😀

    1. Piękne są takie rzeczy 🙂 ja pracuję nad swoją listą, najlepsze jest to, że niektóre z rzeczy się zrealizowały nieświadomie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.