Często wykonujesz zrzuty ekranu? Potrzebujesz szybkiej możliwości edycji? Jeśli korzystasz ze standardowego sposobu FN+PRTSC, który nie oferuje zbyt wielu możliwości, to ta wtyczka będzie dla Ciebie idealna. Dzisiaj przybliżę Ci jak zrobić zrzut ekranu (i nie tylko) za pomocą wtyczki do Google Chrome Avesome Screenshot.

Darmowa wtyczka do zrzutu ekranu

wtyczka do zrzutu ekranu ceny

Avesome Screenshots ma dwie opcje. Darmową i płatną. Mnie w zupełności wystarczy darmowa opcja, która umożliwia 30 screenshot’ów na jeden projekt, który można przechowywać w chmurze, zapisać na dysku Google lub ściągnąć na komputer. Zatem, jeśli nie potrzebujesz dziennie wykonywać setek zrzutów ekranu, darmowa wersja wtyczki w zupełności Ci wystarczy. Otrzymujesz również dostęp do podstawowych narzędzi, ale o możliwościach wtyczki poczytasz niżej.

Jak zrobić zrzut ekranu?

Po dodaniu wtyczki do przeglądarki wystarczy, że klikniesz ikonę Avesome Screenshot i wybierzesz opcję capture. Tu otwierają się przed Tobą możliwości: widoczna część (visible part), cała strona (full page) i wybrana część (selected area). Visible part, to standardowy screenshot tego, co akurat widzisz przed oczami. Jeśli wybierzesz full page, to wtyczka zrobi Ci zrzut ekranu całej strony. Natomiast selected area umożliwia Ci wybranie samemu części strony, której chcesz zrobić zrzut ekranu. Oczywiście, żeby zaoszczędzić na klikaniu i ułatwić sobie pracę, masz do wyboru skróty: CTRL+SHIFT+V – widoczna część strony, CTRL+SHIFT+E – cała strona i CTRL+SHIFT+S – wybrana część strony.

Edycja zrzutu ekranu i możliwości w darmowej wersji

Jak już zrobisz zrzut ekranu, to Twoim oczom ukarze się panel edycji zrzutu. W darmowej wersji możesz (dla mnie to najważniejsza opcja) zblurować (zasłonić) elementy, których nie chcesz pokazywać. Możesz zaznaczać elementy, dodawać strzałki i wskaźniki, rysować i pisać. Avesome Screenshots oferuje kilka fontów do wyboru. Wtyczka umożliwia zmianę wielkości i koloru zaznaczeń i dodawanych elementów. Ponadto możesz przyciąć zrzut ekranu lub zmienić rozmiar. Zobacz na poniższym zrzucie, jak wygląda to w praktyce.

edycja zrzutu ekranu

Jak już zakończysz edycję, to wystarczy, że klikniesz done i możesz zapisać zrzut ekranu na komputerze, dysku Google, czy wygenerować link prowadzący do niego. To jednak nie wszystko. Darmowa wersja umożliwia Ci wydrukowanie zrzutu ekranu, czy zapisanie go w PDF.

Nie tylko zrzut ekranu, czyli nagrywaj swój ekran z Avesome Screenshot

W podstawowej wersji aplikacja umożliwia nagrywanie ekranu w jakości HD 720 p. Możesz nagrywać pulpit z dźwiękiem lub bez. Aplikacja pozwala również na nagrywanie obrazu z kamery. Tak, jak w przypadku screenshot’ów możesz je pobierać i zapisywać. Jak działa nagrywanie ekranu za pomocą aplikacji? Funkcje są takie jak w przypadku wyboru screena, czyli cała strona lub widoczny kawałek. Po zakończeniu nagrywania filmik zapisuje się w folderze w chmurze. Możesz go ściągnąć klikając download mp4 file, zapisać na dysku lub skopiować link prowadzący do nagranego ekranu. Uwaga! Przy ściąganiu pliku może dla Ciebie być problemem, że nie zawsze od razu możesz go ściągnąć. Czasem wtyczka informuje, że przed Tobą w kolejce jest kilka innych filmów i musisz czekać na swoją kolej. Zdarzyło mi się to dwa razy na 7 nagranych ekranów.

aplikacja do nagrywania ekranu

Dobra darmowa wtyczka do zrzutu ekranu – podsumowanie

Bezpłatna wersja wtyczki daje Ci naprawdę sporo możliwości. Moim zdaniem jest jedną z lepszych darmowych aplikacji do robienia zrzutu ekranu. Dzięki niej łatwo stworzysz różne dokumenty, czy zapiszesz ważne szkolenia, a także poprowadzisz webinar. Korzystam z niej już prawie rok i nie zamieniłabym jej na żadną inną. A może się mylę? Jeśli znasz lepszą wtyczkę, to koniecznie daj znać w komentarzu!