Spontaniczność jest fajna!

„Ale odkąd nauczyłam się organizować czas, mam go więcej przy takiej samej liczbie obowiązków”

Jeśli przydzielisz sobie zbyt dużo pracy i obowiązków bądź pewny, że żadne zadanie nie zostanie wykonane w 100% dobrze. Nawał obowiązków przytłoczy Cię. Mierz siły na zamiary. W dobrze rozplanowanym dniu znajdziesz czas na odpoczynek, postaraj się, aby nie była to mordercza bieganina od zadania do zadania.

Jak zorganizować czas i wydłużyć sobie dobę?

  • Wyrzuć ze słownika zdania: NIE CHCE MI SIĘ (MiSie zostaw w lesie), MUSZĘ (Możesz, nie musisz), ZROBIĘ TO JUTRO (Nie, możesz zrobić to jutro, ale zrób to dzisiaj. Po co dokładać sobie obowiązków na drugi dzień?) Lenistwo jest do poskromienia.
  • Nie poddawaj się monotonii, zorganizuj miejsce swojej pracy tak, by przyjemnie było Ci w nim spędzać czas. (Ja na przykład zdecydowanie wolę artystyczny nie ład na biurku niż idealny porządek).
  • Jeśli masz jakiś duży projekt do zrealizowania, rozłóż pracę na kilka etapów (nie, to nie ma nic wspólnego z leniwym „zrobię to jutro”). Polecam Ci skorzystać z metody słonia, którą znajdziesz u Oli .
  • Podczas pracy pozbądź się wszelkich rozpraszaczy typu fejsbuki, tłitery i inne bajery.
  • Zaplanuj swój dzień krok po kroku.

Planner tak, bullet journal nie. Choć wielu go sobie chwali i się nim zachwyca u mnie popularny Bujo nie zdał egzaminu. Wolę zwykły, prosty planner, w którym korzystam z dwóch rzeczy zaczerpniętych z bujo a są to: day log i future log. Reszta u mnie się nie sprawdziła, lubię planować coś na przyszłość, ale nigdy nie określam dokładnej daty, czy miesiąca.

Życie jest zbyt przewrotne, i tak na prawdę nikt nie wie, co stanie się jutro, za miesiąc czy za pół roku.

Aspekty organizacyjne

W większości czasu korzystam ze smartphona i choć wpis miał być o organizacji czasu, nie mogę pominąć aplikacji Budżet, która pomaga mi w organizacji i zarządzaniu moimi finansami. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i czytelna. Jeśli będziecie zainteresowani to odsyłam do wujka google, bo to wpis o organizacji czasu, a nie opisy aplikacji.

Jeśli chodzi o czas, to aplikacja Trello to mój numer jeden, w niej tworzę podstawy praktycznie każdego wpisu.
Dzięki Trello powstało na przykład zestawienie 8 blogów, które warto poznać. Dlaczego tak ją lubię? Bo mogę tworzyć wszędzie, nawet w miejscu, gdzie Król chodzi piechotą. Dla mnie idealna, bo oprócz tworzenia można w niej zaplanować cały dzień, dodawać, odejmować karty. Największy plus trzy zakładki „Do zrobienia”, „W trakcie”, „Zrobione”. Po więcej informacji standardowo odsyłam do wujaszka google. Na koniec wisienka na torcie, w sumie to pomidor na czasie. Mowa oczywiście o metodzie pomidora i tomato timer, który stał się moim nieodłącznym przyjacielem.

Jeśli macie apetyt na większą dawkę informacji i równie ciekawe wskazówki zapraszam do Jacka, który pisze o tym jak wyznaczać sobie cele.

Organizacja czasu nigdy nie była moją mocną stroną. Z reguły jestem osobą spontaniczną i nie lubię nic planować. A do tego jestem trochę leniwą babą (oczywiście pomijając aspekt pracy, tu nie ma miejsca na lenistwo). Dlaczego powstał ten wpis? Bo jeśli mi, leniwej babie się udało okiełznać organizację czasu, Tobie też się uda!


Wasze pomysły na organizację czasu mile widziane w komentarzu, a jeśli Wam się spodobało : Udostępnij dalej, Lajknij na Fb by zostać na dłużej.