czas

Jak zorganizować sobie czas? – Leniwa Baba radzi

Spontaniczność jest fajna!

„Ale odkąd nauczyłam się organizować czas, mam go więcej przy takiej samej liczbie obowiązków”

Jeśli przydzielisz sobie zbyt dużo pracy i obowiązków bądź pewny, że żadne zadanie nie zostanie wykonane w 100% dobrze. Nawał obowiązków przytłoczy Cię. Mierz siły na zamiary. W dobrze rozplanowanym dniu znajdziesz czas na odpoczynek, postaraj się, aby nie była to mordercza bieganina od zadania do zadania.

Jak zorganizować czas i wydłużyć sobie dobę?

 • Wyrzuć ze słownika zdania: NIE CHCE MI SIĘ (MiSie zostaw w lesie), MUSZĘ (Możesz, nie musisz), ZROBIĘ TO JUTRO (Nie, możesz zrobić to jutro, ale zrób to dzisiaj. Po co dokładać sobie obowiązków na drugi dzień?) Lenistwo jest do poskromienia.
 • Nie poddawaj się monotonii, zorganizuj miejsce swojej pracy tak, by przyjemnie było Ci w nim spędzać czas. (Ja na przykład zdecydowanie wolę artystyczny nie ład na biurku niż idealny porządek).
 • Jeśli masz jakiś duży projekt do zrealizowania, rozłóż pracę na kilka etapów (nie, to nie ma nic wspólnego z leniwym „zrobię to jutro”). Polecam Ci skorzystać z metody słonia, którą znajdziesz u Oli .
 • Podczas pracy pozbądź się wszelkich rozpraszaczy typu fejsbuki, tłitery i inne bajery.
 • Zaplanuj swój dzień krok po kroku.

Planner tak, bullet journal nie. Choć wielu go sobie chwali i się nim zachwyca u mnie popularny Bujo nie zdał egzaminu. Wolę zwykły, prosty planner, w którym korzystam z dwóch rzeczy zaczerpniętych z bujo a są to: day log i future log. Reszta u mnie się nie sprawdziła, lubię planować coś na przyszłość, ale nigdy nie określam dokładnej daty, czy miesiąca.

Życie jest zbyt przewrotne, i tak na prawdę nikt nie wie, co stanie się jutro, za miesiąc czy za pół roku.

Aspekty organizacyjne

W większości czasu korzystam ze smartphona i choć wpis miał być o organizacji czasu, nie mogę pominąć aplikacji Budżet, która pomaga mi w organizacji i zarządzaniu moimi finansami. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i czytelna. Jeśli będziecie zainteresowani to odsyłam do wujka google, bo to wpis o organizacji czasu, a nie opisy aplikacji.

Jeśli chodzi o czas, to aplikacja Trello to mój numer jeden, w niej tworzę podstawy praktycznie każdego wpisu.
Dzięki Trello powstało na przykład zestawienie 8 blogów, które warto poznać. Dlaczego tak ją lubię? Bo mogę tworzyć wszędzie, nawet w miejscu, gdzie Król chodzi piechotą. Dla mnie idealna, bo oprócz tworzenia można w niej zaplanować cały dzień, dodawać, odejmować karty. Największy plus trzy zakładki „Do zrobienia”, „W trakcie”, „Zrobione”. Po więcej informacji standardowo odsyłam do wujaszka google. Na koniec wisienka na torcie, w sumie to pomidor na czasie. Mowa oczywiście o metodzie pomidora i tomato timer, który stał się moim nieodłącznym przyjacielem.

Jeśli macie apetyt na większą dawkę informacji i równie ciekawe wskazówki zapraszam do Jacka, który pisze o tym jak wyznaczać sobie cele.

Organizacja czasu nigdy nie była moją mocną stroną. Z reguły jestem osobą spontaniczną i nie lubię nic planować. A do tego jestem trochę leniwą babą (oczywiście pomijając aspekt pracy, tu nie ma miejsca na lenistwo). Dlaczego powstał ten wpis? Bo jeśli mi, leniwej babie się udało okiełznać organizację czasu, Tobie też się uda!


Wasze pomysły na organizację czasu mile widziane w komentarzu, a jeśli Wam się spodobało : Udostępnij dalej, Lajknij na Fb by zostać na dłużej.

20 Replies to “Jak zorganizować sobie czas? – Leniwa Baba radzi”

 1. O Bogowie, ja chyba nic nie planuję, co uświadomił mi Twój wpis. Jak coś jest do zrobienia – robię. Nie zrobię dzisiaj, bo nie dam rady? Ojej, to jutro. Najważniejsze to chyba popuścić gumę w majtkach i się nie stresować i nie popadać w szaleństwo planowania, bo na planowanie też traci się czas. Zamiast rozpisywać coś, trzeba po prostu to zrobić – tak nauczyło mnie doświadczenie i teoria.

  1. Jest w tym ziarnko prawdy 🙂 Jednak ja przy tylu obowiązkach, wolę mieć rozplanowane, co mam zrobić. Szczególnie te najważniejsze rzeczy.

 2. Ja Wam powiem, że chyba najprostszą z możliwych metod jest po prostu wstanie rano (nawet o tej 5:00) i uświadomienie sobie, że ten dzień będzie piękny, że już jest piękny 🙂

    1. Coś w tym jest, ja mam do pracy na etacie 5 min. A praca w domu, to wiadomo, jak to jest. Sama ustalam godziny pracy 🙂
     hmm.. może powinnam poszukać gdzieś dalej pracy? 🙂

  1. Powiem Ci, że to planowane to trochę taki lek na lenistwo hehe. O ile ktoś jest zawzięty. Bo można planować, ale na planach skończyć 🙂

    1. w sumie ja też ;), ale moje lenistwo uaktywnia się tylko wtedy, kiedy wiem, że mam dzień wolny od wszystkiego. No dobra…, w pracy czasem też lubię chwilę się polenić. Hehehe

  1. Dziękuję, bardzo mi miło 🙂
   Hallo? co tu się dzieje 🙁 Przykro mi, że odpisuję dopiero po 10 miesiącach, ale chyba mam problem z disqussem. Nie dostaję informacji o komentarzach na blogu.

 3. Organizacja czasu to ważna sprawa 🙂 Wiem o tym, bo mam w domu 2-latkę, swoje obowiązki, naukę, kursy, studia, blog, media społecznościowe i pewnie jeszcze coś się znajdzie 🙂 Podstawą u mnie jest planowanie- tygodnia oraz dnia. Rozkładam sobie również zadania na małe, szczegółowe elementy i umiejscawiam je w czasie – to bardzo mi pomaga. Plus określanie priorytetów – co jest ważne, a co może poczekać 🙂

  1. o tak, to: „określanie priorytetów – co jest ważne, a co może poczekać” to jest naprawdę ważny punkt w organizacji. U mnie do pewnego czasu była tego odwrotność. To, co mało ważne robiłam jako pierwsze, a to najważniejsze zostawiałam na szarym końcu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.