Poniższy artykuł dotyczy osób, które działają na systemie WordPress. Mam tu na myśli własny hosting a nie wordpress.com, czy wordpress.org. Oczywiście można go stosować także dla innych silników, ale przykład jest dla WordPress.

Masz swoją stronę internetową. Nie ważne czy jest to blog, sklep internetowy czy jeszcze jakiś inny serwis www. Zapewne starasz się pozyskiwać ruch na niego. Wykorzystujesz do tego różne źródła. Jednym z nich jest pewnie Facebook. Korzystałeś kiedyś z płatnych metod? Jeśli nie i jesteś ich przeciwnikiem, to ten artykuł nie jest dla Ciebie. Jeśli natomiast chcesz z nich korzystać prawidłowo i wyciągnąć więcej możliwości niż przeciętny Kowalski to zapoznaj się koniecznie z poniższą treścią.

Płatny ruch? Skonfiguruj prawidłowo piksel fb

Błąd promowania na Facebooku

Widzisz Facebook to bardzo fajne narzędzie i daje bardzo wiele możliwości reklamowych. Jako że jest to niezła maszynka biznesowa i jest nastawiona na zarabianie, to m.in. dlatego ucina zasięgi i Twoje posty docierają do niewielkiej grupy odbiorców. Oczywiście jest na to rada, bo jest magiczny przycisk „Promuj post”.

Konfigurujesz kilka ustawień typu:

 • wiek
 • płeć
 • lokalizacja
 • zainteresowania
 • budżet kampanii
 • czas trwania kampanii

I leci i zdobywasz ruch, nowych czytelników i jest super. Ale tak jest z Twojej perspektywy. Do „super” jest daleka droga, bo jest nieźle ale to jeszcze nie jest super. Powiem więcej – wyrzucasz pieniądze delikatnie w błoto.

Możesz to samo zrobić znacznie lepiej, osiągniesz znacznie lepsze rezultaty, wydasz ten sam pieniądz, ale dostaniesz za to więcej. Myślę, że tego chcesz. Rozbudziłem Twój apetyt? To dobrze, następny rozdział jest zdecydowanie dla Ciebie. Tylko się nie poddawaj, bo trzeba delikatnie popracować.

Prawidłowe pozyskiwanie ruchu z Facebooka

Instalacja piksela

W pierwszej kolejności wchodzisz do Menedżera Reklam na Facebooku

https://www.facebook.com/ads/manager/account/

W menu poszukaj utworzenia piksela:

 • utwórz piksel
 • nadaj jego nazwę
 • zaznacz pole aby zaakceptować regulamin
 • utwórz piksel

Jeśli nie ma okienka z kodem do skopiowania, to kliknij „oczko” (pokaż kod piksela – widać na screenie poniżej, zaznaczone czerwoną ramką) z prawej strony Twojego imienia i nazwiska. Skopiuj cały kod i wejdź w Twojego WordPressa do kokpitu administratora. W zakładce Wygląd >> Edytor >> Nagłówek motywy (header.php) wklej cały kod powyżej znacznika zamknięcia </head>

Prawidłowo zainstalowany piksel po dniu będzie wyświetlać Ci wykres, a od samego początku przy Twoim imieniu będzie się wyświetlać zielona kropka.

I to w sumie tyle. Piksel Facebooka zainstalowany !! Gratulacje !! Pytasz po co Ci on?

Piksel Facebooka:

 1. Ma podstawową funkcję śledzenia Twoich czytelników (troszkę podobnie do Google Analytics).
 2. Możesz rozbudować je o kilka dodatkowych funkcji (przydatne gdy masz sklep internetowy).
 3. Gromadzi informacje o Twoich czytelnikach z których potem utworzysz zaawansowane grupy odbiorców dla reklam.
 4. Dzięki zaawansowanym grupom odbiorców będziesz lepiej trafiać ze swoją reklamą do osób, które są zainteresowane Twoimi działaniami.
 5. Łatwiej i więcej pozyskuje się ruchu na stronę, większą ilość polubień fanpage, nowych czytelników.
 6. Wydasz mniej pieniędzy na reklamę niż przy przycisku „Promuj post” lub „Promuj stronę”.

To chyba dobrze co?

Więcej o samym pikselu poczytasz u samego źródła https://www.facebook.com/business/help/651294705016616
Ok to masz już piksel. Czas na magię w grupie odbiorców. Wykonuj poniższe polecenia wg kolejności, aby wyszło to prawidłowo.

Tworzenie grup odbiorców

Ponownie wejdź do Menedżera Reklam i tym razem wybierz Grupy Odbiorców

https://www.facebook.com/ads/manager/audiences/manage/

I tutaj zajmij się dwoma przypadkami:

a) ruch w witrynie internetowej:

– wszystkie osoby odwiedzające Twoją witrynę – no tutaj chyba nie trzeba nic komentować

– odwiedzający wg adresów URL – może interesują Ciebie osoby, które odwiedzają tylko konkretną Twoją podstronę?

– osoby odwiedzające wg czasu odwiedzin – pierwsze 25% czyli najdłuższego czasu spędzanego na stronie, im mniej procent tym większy czas spędzony na stronie ale też mniejsza grupa ludzi

– nadaj nazwę grupie i utwórz ją

b) zaangażowanie na Facebooku

– strona – czyli osoby, które wykonały jakąś interakcję na Twoim fanpage – polubienie, komentarz lub share

– dołącz z – masz ustawione standardowo na „Każdy kto podjął działania wobec strony” jest to najlepsza metoda. Jeśli jednak interesują Ciebie inne działania to z rozwijanej listy możesz wybrać co innego – z prawej strony w kółeczku masz dokładną informację czego dotyczy

– daj nazwę grupy i utwórz ją

Chwilę to potrwa, nawet kilkanaście minut. Facebook musi „przewertować” swoich użytkowników i wrzucić ich do jednego worka, który właśnie ustawiłeś/aś. Odświeżaj stronę aż będziesz mieć zieloną kropeczkę.

W ten sposób utworzyłeś już dwie niestandardowe grupy, do których możesz kierować potem reklamy. Jeśli jesteś początkującym blogerem, to grupy te mogą być niewielkie, a wręcz niewystarczające dla Facebooka, aby na nich działać. Nie przejmuj się tym. Teraz zrobimy krok dalej i stworzymy potężną grupę.

Grupy podobnych odbiorców

Twoja grupa niestandardowa stworzona powyżej to jest dokładnie ta, do której chcesz trafiać ze swoją reklamą. Jednak jest ona tak mała, że nie da się na niej działać. Wyobraź sobie, że właśnie określiłeś wymagania co do własnego odbiorcy i chcesz znaleźć podobnych.

Przykład będzie bardzo obrazowy więc nie bierz go na poważnie. Ma tylko pomóc zrozumieć Ci jak to działa:

– określiłeś, że odwiedzają Ciebie tylko wysocy, szczupli i z czarnymi włosami

– ale to tylko Ci którzy już Ciebie odwiedzili i np. jest to 100 osób

– a Ci co są wysocy, szczupli z czarnymi włosami a jeszcze nigdy u Ciebie nie byli?

– a może być ich nawet 10x więcej

Można to podsumować, że Facebook ma taką funkcję, która pozwoli Ci wyszukać praktycznie takich samych ludzi jakich masz już np. fanów.

Właśnie taką teraz grupę stworzymy

Czyli osoby, które mogą się zainteresować tym co robisz, bo mają podobne zachowania do tych, którzy już u Ciebie byli. Wręcz będziemy szukać ich klonów ale takich, którzy jeszcze u Ciebie nie byli, bo zapewne nie wiedzą o Twoim istnieniu.

– tym razem kliknij „Grupa podobnych odbiorców”

– jako źródło wybierz grupę niestandardową, którą utworzyłeś w poprzednim rozdziale (użyj którą bardziej potrzebujesz)

– lokalizacja oczywiście Polska

– rozwiń opcje zaawansowane

– powyżej ustaw ilość grup na 1

– rozmiar grupy odbiorców (jednostka % do 10%) – ustaw max 3; im więcej tym gorzej będzie dopasowana Twoja grupa, ludzi będzie więcej ale coraz mniej zainteresowanych tym co robisz dlatego lepiej jest taką grupę zmniejszyć ale zostawić tych co naprawdę się interesują

– utwórz grupę

To też chwilę potrwa, więc cierpliwości. Odświeżaj stronę, aż będziesz mieć zieloną kropeczkę.

Już masz? Super. Teraz możesz  przejść do tworzenia kampanii reklamowej na podstawie określonej grupy odbiorców. Wykorzystuj bezwzględnie tę ostatnią, którą właśnie utworzyłeś – grupa podobnych odbiorców (utworzona oczywiście na podstawie grupy niestandardowej).

Podsumowanie

A teraz zacznij pozyskiwać większy i bardziej dopasowany ruch do Twojej strony. Wykorzystuj do tego te bardziej zaawansowane metody określania grup odbiorców. Eksperymentuj z grupami, wybieraj ustawienia takie, jakie Tobie bardziej odpowiadają. Nawet jak klikniesz magiczny przycisk „Promuj post” to będziesz mieć już do wyboru Twoje utworzone grupy odbiorców. A co jest tutaj jeszcze bardzo ważne?? Jest monitor konwersji – koniecznie przesuń suwak, aby go włączyć – to dotyczy Twojego piksela, którego zainstalowaliśmy na początku. Niech Facebook dalej zbiera informacje o Twoich użytkownikach. To się przyda przy następnych Twoich kampaniach reklamowych. Dzięki temu będą one coraz lepiej dopasowane i będziesz mieć coraz lepsze efekty.


Autor Zbigniew z Klub Autora