SEO copywriting to proces pisania treści na stronę internetową w celu uzyskania wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. Obecnie daleko mu jednak do klepania precli na kolanie. A dobry SEO copywriter wie, że oprócz słów kluczowych należy pamiętać o użytkownikach.
Chcesz dowiedzieć się, jak pisać teksty pod SEO? Przeczytaj artykuł. Zacznij już dziś tworzyć dobre teksty!
Czym różni się SEO copywriting od innych rodzajów copywritingu?
SEO copywriting to nie tylko sztuka pisania tekstów, które będą generować ruch i pozycje w wyszukiwarkach. To również umiejętność tworzenia tekstu, który będzie skutecznie przekazywał informacje i porady użytkownikom. SEO copywriting różni się od innych rodzajów copywritingu, ponieważ koncentruje się na słowach kluczowych i frazach, które są istotne dla tematu artykułu. Nie można jednak zapomnieć, że ważni są odbiorcy.
Chociaż SEO copywriting to nie jest działka tekstów sprzedażowych i perswazyjnych, należy dbać o czytelników i pisać dla nich wartościowe teksty. Należy brać to pod uwagę przy tworzeniu szkicu artykułu, a także umieszczać słowa kluczowe w sposób naturalny.
Dlaczego pisanie pod SEO jest ważne?
W dzisiejszych czasach zarówno w Internecie, jak i w świecie realnym najważniejsze są wyniki. Wszystko to, co robimy, musi przynosić efekty. Dobrze zoptymalizowane teksty SEO, które zawierają konkretne słowa kluczowe i są łatwe do przyswojenia, sprawią, że pozycje w wyszukiwarkach i ruch na stronie wzrosną.
Dzisiejsze tworzenie tekstów na potrzeby pozycjonowania to nie jest już klepanie precla na kolanie pod wyszukiwarki. Dzisiaj to wartościowa treść, opatrzona odpowiednim rozłożeniem słów kluczowych, meta tagami i linkami. Pisanie pod SEO jest ważne, bo copywriting sprzedażowy ma zupełnie inny cel i stosuje się go do przekonania klienta do zakupu. A nie generowania ruchu na stronie, czy zwiększaniu pozycji w wyszukiwarkach.
Jak pisać teksty pod SEO?
Pisanie zgodnie z SEO to nie tylko wpisywanie wszystkich kluczowych słów, ale również pisanie tekstu, który będzie przyciągał uwagę internautów. Warto więc skupić się na jakości tekstów, a dopiero później optymalizować je zgodnie z zasadami SEO. Jest to ważne szczególnie wtedy, kiedy dopiero rozpoczynasz przygodę z copywritingiem SEO.
W miarę nabierania doświadczenia będziesz w stanie pisać skuteczne treści z jednoczesnym umiejscowieniem fraz kluczowych. Szczególnie jeśli chodzi o pisanie artykułów. Przy opisach kategorii, czy produktów oprócz SEO przydadzą Ci się podstawy copywritingu sprzedażowe.
Kiedy chcesz pisać na zaplecza, to wystarczą ci teksty SEO, które napiszesz z głowy. Jednak wierzę w to, że chcesz tworzyć dobre teksty. Dlatego pamiętaj, że piszesz do ludzi.
7 rzeczy, które pomogą ci w pisaniu i optymalizacji tekstów pod SEO
- research,
- dobór słów kluczowych,
- meta tagi,
- rozmieszczenie słów kluczowych w treści,
- tworzenie nagłówków,
- hierarchia nagłówków,
- podstawowe znaczniki HTML i CSS.
Dobór słów kluczowych i narzędzia do ich wyszukiwania
Słowa kluczowe dobiera się tak, aby zrealizować założenia procesu pozycjonowania. Należy sprawdzić ilość wyszukań na miesiąc i dobrać najlepsze słowa do danego tekstu i celu, który ma realizować. W ten sposób dowiesz się, czego szukają użytkownicy w wyszukiwarce i dostarczysz im to w formie tekstu. Oczywiście wyszukiwanie odpowiednich słów kluczowych nie ogranicza się tylko do artykułów, ale to temat na osobny wpis.
- Planer słów kluczowych Google – darmowy i najlepszy, jeśli nie chcesz płacić. Znajdziesz w nim liczbę wyświetleń, konkurencyjność i naturalnie powiązane słowa kluczowe.

- Answer The Public – znane chyba wszystkim. Popularne i darmowe (ograniczona ilość wyszukiwań). Narzędzie z możliwością rozszerzenia do płatnej wersji. Wizualizacja słów kluczowych i zapytań + spis alfabetyczny.

- Senuto – jedno z moich ulubionych narzędzi, które służy nie tylko wyszukiwaniu słów kluczowych. Analiza konkurencji, porównanie słów kluczowych, czy tworzenie raportów z osiąganych wyników pozycjonowani. To tylko kilka funkcji. Przez 14 dni możesz testować je za darmo.
- Semstorm – w wersji darmowej nie widać ilości wyszukiwań danego słowa. Mogą one jednak posłużyć za inspirację do artykułu. Dla mnie tak samo dobre narzędzie jak Senuto z tą przewagą, że darmową wersję Semstorm możesz mieć dożywotnio. Oczywiście ma to swoje plusy i minusy.

Meta tagi
Wyróżniamy 3 podstawowe meta tagi; Title, Description i keywords. Oprócz zawarcia w nich słowa kluczowego, to również idealne miejsce na zastosowanie mikro CTA (call to action).

Opis meta (description) – opis strony w wynikach wyszukiwania. Pojawia się wraz z linkiem do określonej strony. Nie ma to bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie, ale pomaga uzyskać organiczne kliknięcia.
Meta title – to tagi opisujące tytuły stron i wpisy w wynikach wyszukiwania. Jest to także nazwa strony, która wyświetla się na karcie przeglądarki. Tytuł meta wpływa na pozycjonowanie. Tytuły stron i wpisów należy tworzyć w taki sposób, aby zawierały w sobie słowo kluczowe. Optymalna szerokość meta title to 600 px.
Nie jesteś pewien, jak opis będzie wyglądał w wyszukiwarce? To narzędzie umożliwi Ci stworzenie dobrych meta tagów. Symulator Serp:

Rozmieszczenie słów kluczowych w treści
Zależnie od rodzaju i długości tekstu słowa kluczowe powinny być umieszczone w określonym stosunku. Średnio dla artykułu + 3500 zzs, główne słowo kluczowe powinno występować w niezmienionej formie 3-6 razy i 2-3 razy w synonimach. Nie jest to jednak reguła. Frazy zawsze trzeba umieszczać z „rozwagą”, aby nie doprowadzić do keyword stuffing (przesycenie słowami kluczowymi). Im częściej będziesz próbować, tym łatwiej będzie ci to przychodzić.
Możesz wspomóc się narzędziami, które ułatwiają rozmieszczenie słów kluczowych i sprawdzenie tekstu pod kątem jakości. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że tekst jest świetny pod SEO i jednocześnie przyjazny dla użytkownika. Przykładem takiego narzędzia jest Content Writer Contadu. Możesz je w bezpłatnej wersji testować przez 30 dni.
Kolejny aspekt to struktura rozmieszczenia słów kluczowych np. kiedy słowo kluczowe znajduje się jako pierwsze w nagłówku lub śródtytule, to nie umieszczaj go na początku zdania. Zastosuj synonim lub dodatkowe powiązane słowa kluczowe.
Pamiętaj również, aby słowa kluczowe były rozmieszczone w sposób naturalny. Czyli nie wpływały na sens zdania, czy całej treści. Kiedy będziesz tworzyć teksty na zaplecza, nie jest to bardzo ważny aspekt. Jednak wszelkie treści na blogi, strony firmowe, poradniki, które będą kierowane do użytkowników, powinny być nastawione przede wszystkim na łatwy odbiór.
Jak pisać teksty pod SEO – tworzenie nagłówków
Rozróżniamy nagłówek na redakcyjny i SEO. Nagłówek redakcyjny widoczny jest na blogu. Ma zachęcać czytelnika do kliknięcia linku i przeczytania artykułu. Nagłówek SEO z kolei tworzysz specjalnie pod główne słowo kluczowe.
Czy te nagłówki różnią się od siebie? Istotnie. Fraza kluczowa w nagłówku SEO musi być umieszczona w niezmienionej postaci jako pierwsza. W nagłówku redakcyjnym natomiast może występować w każdej części tekstu. Przykład:
Główne słowo kluczowe: jak pisać zgodnie z SEO, jak pisać teksty SEO
- Tytuł SEO: Jak pisać zgodnie z SEO?
- Nagłówek SEO: Jak pisać teksty pod SEO?
- Tytuł redakcyjny: Zaczynasz przygodę z tworzeniem treści? Naucz się, jak pisać pod SEO dobre teksty. – podstawy SEO copywritingu
- Redakcyjny: 7 rzeczy, które pomogą ci pisać dobre teksty pod SEO. Podstawy seo copywritingu.
Hierarchia nagłówków
Hierarchia nagłówków to lista nagłówków, które są używane do organizowania zawartości strony i tekstu. Nagłówki ustawia się od najwyższego stopnia (h1) na górze i niższymi na dole (h6). Przy czym najczęściej w treści używa się nagłówków <h2> i śródtytułów <h3>, <h4>. Natomiast nagłówek nagłówek h1 (stopnia pierwszego), zawsze jest tytułem strony i powinien występować tylko raz na danej podstronie.
Podstawowe znaczniki HTML, które wykorzystasz w tekście
Do stylizacji tekstu potrzebne Ci będą:
- Pogrubienie – bold <b></b>. Używaj do odznaczenia i pogrubienia tekstu np. wstęp do artykułu. Nie należy używaj go zamiennie ze <strong></strong>. Znaczniki strong używamy do zaznaczania słów kluczowych.
- Tekst pochylony (italic) <i></i>
- Paragraf <p></p>
- Listy wypunktowane <ul><li></li></ul> (punkty) i <ol><li></li></ol> lista porządkowa 1, 2, 3 etc.
- Cytat <blockquote></blockquote>
- Znaczniki nagłówków <h1></h1>, <h2></h2>, <h3></h3> i tak dalej, aż do <h6></h6>.
Potraktuj ten artykuł, jako wstęp do swojej przygody z SEO copywritingiem. Jako wskazówkę, która umożliwi ci rozpoczęcie pisania tekstów pod SEO. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest ciągła nauka i odkrywanie nowych ścieżek.