Każdy z nas ma swój indywidualny rytm pracy, jedni lubią pisać po przebudzeniu a inni wieczorami. Warto więc wsłuchać się w siebie i sprawdzić, kiedy najlepiej nam się pisze. Nie zapominaj, że pisanie jest pracą umysłową. Zatem więc, aby  w pełni móc wykorzystać nasze zasoby wiedzy, pozwólmy naszemu mózgowi odetchnąć. Zrób sobie przerwę, wyjdź na spacer, zaparz sobie ulubioną herbatę.

Jak pisać bloga? 6 praktycznych wskazówek

 1. Wybór tematu
  Nie zabieraj się do pisania, kiedy nie czujesz wewnętrznej gotowości. Nie ma nic gorszego od pisania z przymusu. Temat, który wybierzesz powinien być równie ciekawy dla Ciebie, jak i dla czytelników. Dobrze jest mieć wiedzę tego, o czym piszesz w sumie to podstawa. Dokonaj analizy tematów, pomysłów i nie daj się zwieść temu, co łatwe.
 2. Analiza tematu
  Musisz dokonać „selekcji” swoich wiadomości na wybrany temat i odpowiednio je poukładać.
 3. Mapa myśli
  Weź kartkę i zanotuj wszystkie skojarzenia z wybranym tematem, które nasuwają Ci się w danej chwili. Stwórz taką chaotyczną mapę myśli, z której wybierzesz najbardziej trafne zagadnienia.
 4. Plan kompozycyjny tekstu.
  Wykorzystując swoją mapę myśli, uporządkuj zagadnienia. Pamiętaj, aby w tekście nie zabrakło trzech najważniejszych rzeczy: Wstęp, część zasadnicza, zakończenie.
 5. Redagowanie
  Tu warto skorzystać z wcześniej utworzonego planu kompozycyjnego. Dzięki temu łatwiej będzie Ci utrzymać spójność tekstu. Rzeźbisz swój tekst i nadajesz mu odpowiednią formę. Możesz wykorzystać jakiś nowy pomysł bądź usunąć ten, który podczas pisania nie pasuje Ci do całości. Pamiętaj, aby podczas wprowadzania nowego pomysłu, nie odbiegał on od założonej idei tekstu.
 6. Weryfikacja i oprawa graficzna
  To ten moment, w którym musisz przeczytać swoją pracę jeszcze raz. Teraz masz czas na poprawienie ewentualnych błędów i oprawę graficzną tekstu. To właśnie ta chwila, kiedy uzupełniasz tekst w: pogrubieniapodkreślenia, tekst pochyły, a także dopasowujesz rozmiary czcionek. Tylko pamiętaj, aby nie przesadzić z ozdobnikami tekstu. Jeszcze tylko dodasz odpowiednio dopasowaną grafikę, podejrzysz całość i gotowe. Możesz przystąpić do publikacji tekstu.

Udało się, stworzyłeś interesującą treść!

Mam nadzieję, że ten mini poradnik Jak pisać bloga?, przyda Ci się w stworzeniu dobrego tekstu. Możesz też zajrzeć do Moniki i zgłębić tajniki UX dla blogerów, która pokazuje jak pisać na blogu od nieco innej strony. Na koniec mam dla Ciebie moje dwa ulubione narzędzia. Korektor błędów stylistycznych i ortograficznych. Aby uniknąć powtórzeń, skorzystaj ze Słownika synonimów języka polskiego.


Powyższy poradnik nie uwzględnia aspektów SEO. Napisany został w oparciu o książkę „Sztuka pisania po polsku” Michał Kuziak i Sławomir Rzepczyński.