„Bądź takim szefem, jakiego sam chciałbyś mieć.”

Jak być dobrym szefem? -Nad tą kwestią zastanawiało się zapewne wielu z Was. Szczególnie osoby młode, które są świeżo upieczonymi kierownikami. Dzisiaj poznamy cechy dobrego szefa oraz rzeczy,  których powinien się wystrzegać. Wszystko, co dzisiaj znajdziecie w tekście, jest oparte o moje własne doświadczenia. Z perspektywy czasu wiem, jakie popełniłam błędy za kadencji kierowniczej i co mogłam zrobić lepiej.

 

Wszystko miało miejsce 4 lata temu, kiedy miałam prawie 21 lat. Zatrudniłam się jako pracownik ochrony, miałam dobre wyniki w pracy, ale zupełnie się nie spodziewałam awansu po czterech miesiącach od zatrudnienia. Objęłam stanowisko Kierownika Zmiany Ochrony (KZO) i to niby nic wielkiego, jednak cieszyłam się, że moja praca została doceniona i w tak młodym wieku dostałam awans. A w późniejszym czasie, doszły mi jeszcze obowiązki asystenta kierownika regionalnego.  No właśnie, z perspektywy czasu wiem, że nie do końca byłam gotowa na zostanie dobrym kierownikiem i uniesienie tych wszystkich obowiązków.

Dobry szef to taki, który:

 • Szanuje swoich podwładnych
 • Jest profesjonalistą
 • Jest komunikatywny i bezpośredni
 • Dobrze organizuje pracę swoją i pracowników
 • Posiada zdolności przywódcze
 • Jest sprawiedliwy
 • Posiada umiejętność pracy z ludźmi

Wiele z powyższych cech posiadałam i posiadam, jednak w tamtym czasie czegoś mi brakowało…
Nie wiedziałam jak być dobrym szefemByłam młoda i wydawało mi się, że bycie kierownikiem to siedzenie za biurkiem, sączenie kawki i wydawanie poleceń. Bardzo szybko jednak zderzyłam się z rzeczywistością i poznałam trud ciężkiej pracy i brzemię odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale też innych pracowników. Zarządzanie ludźmi, szczególnie starszymi od siebie nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza kiedy musisz być w kilku miejscach naraz, a na biurku czeka stos dokumentów do sprawdzenia i zatwierdzenia. Mimo iż część obowiązków wypełniałam, jak na dobrego szefa przystało, to gdybym jeszcze raz objęła to stanowisko, nie popełniłabym tych błędów, jakich dopuściłam się wtedy.

 

negocjacje

 

Aspirując na dobrego szefa, koniecznie wystrzegaj się poniższych błędów.

 • Nie wywyższaj się i nie myśl, że wszystko Ci wolno. Po pierwsze nie jesteś Bogiem, a po drugie pamiętaj, że masz nad sobą ludzi wyższym stanowiskiem od Ciebie.
 • Wyznacz granicę relacji
  Kierownik–>pracownik–>Kierownik
  postaraj się, aby nie była ona zbyt sztywna ani zbyt koleżeńska, wypośrodkuj to.
 • Nigdy nie zwracaj pracownikowi uwagi w obecności osób trzecich a szczególnie klientów, to mało profesjonalne i szkodzi wizerunkowi firmy, który oboje reprezentujecie.
 • Nie unoś się i nie bądź zbyt wylewny w okazywaniu emocji publicznie, a już na pewno nigdy nie krzycz na pracownika przy personelu i klientach.
 • Traktuj wszystkich równo i sprawiedliwie.
 • Nie przenoś problemów z domu do pracy.

„Tak jak byłam najlepszym pracownikiem, posiadałam szeroką wiedzę i umiejętności, tak w byciu dobrym szefem zabrakło mi profesjonalizmu

Piszę o tym otwarcie, bo zdaję sobie sprawę, jakie błędy popełniłam i gdybym wtedy miała tę wiedzę co dzisiaj, nie byłabym tylko kierownikiem a zapewne szanowanym i dobrym szefem.

„Tylko ludzie głupi uczą się na własnych błędach. Ludzie mądrzy – uczą się na błędach cudzych.”- Otto von Bismarck

Weźcie więc kochani sobie do serca powyższą listę błędów, jakich nie powinien popełniać dobry szef.


Zachęcam do wypowiedzi pod wpisem, podzielcie się swoim doświadczeniem a może macie pytania o rzeczy, które nie zostały tutaj poruszone?