Rewolucja w modzie, która pomaga odnaleźć się w świecie chudych modelek, czy może niebezpieczeństwo dla kobiecej psychiki? Na temat plus size wypowie się psycholog Monika Kotlarek.

CZYTAJ TAKŻE:
Wywiad z doradcą dietetycznym

Plus size – moda na skrajność?

Czy promowanie w modzie dużych rozmiarów wpływa na naszą psychikę?

rewolucja w plus size

Co sądzisz o popularyzowaniu w świecie mody rozmiaru plus size? Czy to nie jest przejście ze skrajności w skrajność?

Monika –
Powiem tak, skrajności nie są dobre w żadnej ze sfer naszego życia.
W psychologii jest tak, że każda skrajność związana z naszą psychiką nie jest zdrowa. Tak jak modelki “klasyczne” nie powinny promować przesadnej chudości, tak modelki “plus size” nie powinny promować otyłości, która jest zwyczajnie niedobra i niezdrowa. I nie mówimy tutaj o krągłościach, jakie chcą uzyskać projektanci zatrudniający modelki “plus size”, ale o nadwadze, która może prowadzić do różnych schorzeń fizycznych jak problemy z cholesterolem, sercem, nadciśnieniem itp.

Jaki wpływ na kobiety może mieć promowanie modelek plus size z punktu widzenia psychologii? 

M – Bardzo dobrze, że moda otworzyła się na większe rozmiary. W końcu np. w Polsce najpopularniejszy rozmiar (z tego, co czytałam), to 40-42, a nie 32-34. Stąd modelki w takich rozmiarach są zwyczajnie bardziej “ludzkie”. Wprowadzanie ich na wybiegi jest zatem kierunkiem bardzo dobrym, bo pozwoli pokazać, że każda z nas może się ubierać jak “te panie z wybiegu”.

Czy rewolucja w modzie na duże rozmiary, może zmienić postrzeganie własnego ciała przez młode dziewczyny i uchronić je przed chorobami takimi jak anoreksja czy bulimia?

M – Anoreksja i bulimia to coś więcej niż przesadne dbanie o swoją figurę.
To oczywiście także kompleksy, ale i problemy wywodzące się z dzieciństwa, problemy z poczuciem kontroli, nerwice, depresje. A modelek “plus size” chyba wciąż jest zbyt mało, byśmy mogli mówić o jakimkolwiek dostrzegalnym wpływie na młode osoby.

Jak wpływa na psychikę kobiet szufladkowanie przez społeczeństwo (chuda, gruba, plus size)?

M – Stereotypy potrafią być krzywdzące. Oczywiście nasz umysł w ten sposób broni się przed przebodźcowaniem, ale szufladkowanie nie jest dobre. Zwłaszcza jeśli otaczamy się wyfotoszopowanymi zdjęciami aktorek/modelek/piosenkarek, które wpędzają nas w dodatkowe kompleksy. Z którymi trudno sobie samemu poradzić.

Kompleksy jako takie, potrafią mieć naprawdę zgubny wpływ i prowadzić do wielu komplikacji. Także zdrowotnych, fizycznych i psychicznych.

Moniko serdecznie dziękuję za poświęcony czas i odpowiedzi na nurtujące pytania mnie i czytelników zapewne także.  A Was kochani zachęcam komentowani wpisu i dzielenia się swoją opinią.