Mistrzem planowania nie jestem. Jednak im więcej czytam i uczę się o planowaniu i realizacji celów, tym bardziej wiem, że to ma sens i przynosi rezultaty. Jeśli zastanawiasz się, jak zrealizować cel i jak go zaplanować, to jesteś w dobrym miejscu. Dzisiaj podzielę się z Tobą metodą Briana Tracy, którą możesz wcielić w życie już dzisiaj. A nawet zaraz po przeczytaniu tego wpisu.

Realizacja celu zaczyna się od jego zaplanowania

Jak pisze Brian Tracy w swojej książce „Sukces osobisty”; naucz się rozróżniać marzenia i fantazje od realnych celów. To pierwszy krok, który przybliży Cię do realizacji celu, tego właściwego i mierzalnego.

Określ dokładnie, czego chcesz

Zastanów się dobrze, czego oczekujesz od siebie i życia. To muszą być konkrety. Podczas wyznaczania celów, wykreśl ze swojego słownika słowo „chciałbym”. Chciałbym — określa marzenia i fantazje, a nie konkrety. Marzenie nie jest celem. Cel jest określony precyzyjnie.

Zapisz swoje cele

Większość osób tego nie robi. Ty, zacznij. Dzięki temu osiągniesz kontrolę nad swoim celem i precyzyjnie określisz etapy jego osiągania. Tak, dokładnie tak jak 7 kroków do realizacji celów. Brian Tracy w książce zwraca również uwagę na fakt, iż zaledwie tylko 3% ludzi zapisuje swoje cele ze szczerym zamiarem ich realizacji. To właśnie te 3% osiąga największe sukcesy.

Wyznacz sobie termin

Tak, jak copywriter ma deadline (ostateczny termin odesłania teksu), Tak Ty wyznacz sobie konkretny termin, w którym zrealizujesz swój cel. Oczywiście z rozwagą. Jeśli cel jest bardzo ambitny, to podziel go na etapy.

Zrób listę działań

To lista, na której zapiszesz wszystkie rzeczy, które przybliżą Cię do osiągnięcia celu. Dopisuj do listy wszystko to, co uważasz za przydatne. Tak długo, aż stwierdzisz, że umieściłeś na niej wszystkie możliwości.

Lista uporządkowana

Czyli plan działania. Uporządkowana to znaczy, że zapiszesz na niej wszystkie zadania do wykonania w hierarchii. W sposób, który zdefiniuje, czym musisz zając się priorytetowo, co będzie następnym krokiem i co kolejnym.

Zacznij działać według planu

Najważniejszy i najtrudniejszy jest pierwszy krok. Po prostu go zrób. Nie odkładaj rzeczy na później.

Najtrudniejsza praca to ta, za którą człowiek się nigdy nie może zabrać.
Brian Tracy – „Sukces osobisty”

Każdego dnia zrób coś, co przybliży Cię do osiągnięcia celu

Dosłownie każdego dnia. Mogą to być drobne rzeczy. Ważne jest to, aby przybliżały Cię do osiągnięcia celu.

Pamiętaj, że kiedy Ty się lenisz, to ktoś inny pracuje nad realizacją swojego celu i go osiągnie. Tobie pozostanie zapytać tylko ze zdziwieniem, jak zrealizowałeś swój cel?


Bibliografia: Brian Tracy „Sukces Osobisty”