Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie lubi mieć sporej ilości gotówki. Sądzę, że nie ma takiej osoby, bo wszyscy lubimy mieć jej jak najwięcej. Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają. Zgadzam się z tym stwierdzeniem, ale nie da się ukryć faktu, iż ułatwiają nam życie i ciężko cokolwiek bez nich zrobić.


Problem zaczyna się pojawiać wtedy, gdy suma naszych wydatków przewyższa sumę naszej wypłaty. Przychodzi Ci do głowy pomysł oszczędzania. Przecież to nie jest coś kosmicznie trudnego i każdy może to zrobić bez większego problemu. Pierwsza próba nie zawsze musi być udana, druga również. Jednak przy kolejnej znowu nieudanej całkiem odpuszczasz, bo oszczędzanie nie jest dla Ciebie.

A co, jeśli powiem Ci, że każdy może zacząć oszczędzać?

Oszczędzanie pieniędzy – pokusy czyhają za rogiem

Samo oszczędzanie jest dosyć proste. Trudniejsza jest nauka radzenia sobie z pokusami. Promocje, jedzenie na mieście, reklamy w social mediach. Najczęściej ulegamy pokusom promocji i wielkich obniżek cen. Czy ty też kupujesz “potrzebne” rzeczy, bo jest promocja? Zastanów się, czy na pewno są one niezbędne, czy dokonujesz zakupu pod wpływem chwili?

Nie bez powodu promocje są oznaczone czerwonym kolorem, przyciąga on naszą uwagę znacznie bardziej niż jakakolwiek inna barwa.
Niestety wpadasz wtedy w błędne koło. Po zakupach przypominasz sobie, że miałeś oszczędzać. Pojawia się wtedy standardowe “zacznę od następnej wypłaty”.

Gwarantuję Ci, że przy następnej wypłacie sytuacja się powtórzy. Żeby skutecznie obciąć wydatki, trzeba ustalić pewne zasady.

3 zasady, które musisz przyswoić aby zacząć łatwe oszczędzanie pieniędzy

 1. Zaplanuj wydatki
  Jest to jeden z kluczowych elementów oszczędzania pieniędzy. Jeśli rozpiszesz sobie jaką sumą dysponujesz w danym tygodniu, będzie ci łatwiej panować nad kosztami.
 2. Ustal cel
  Wiele osób oszczędza, bo tak, bo chcą oszczędzać. Jest to błąd, ponieważ nie ustalając priorytetu, tak naprawdę sam nie wiesz, po co to robisz i tym samym podkradasz z odłożonej sumki. A jeśli postawisz sobie jakiś punkt docelowy np. podróż dookoła świata lub na nowy samochód to będziesz mieć z tyłu głowy głosik, który mówi ci, że oddalasz się od wyznaczonego celu.
 3. Miej silną wolę
  Często nie brana pod uwagę, a jednak ma duże znaczenie w tym co robisz. Bez silnej woli nie uda ci się odłożyć na podróż dookoła świata, ponieważ stale będziesz korzystać z tych pieniędzy. Na szczęście silną wolę można wypracować. Zacznij od małych kroków.

3 pomysły na oszczędzanie, które możesz wprowadzić w życie już teraz!

Metoda uproszczonego słoika

Wracając z zakupów, zawsze zostaje jakaś reszta, raczej nie są to potężne sumy, zazwyczaj do 5 zł. Ale i tę kwotę możesz przemienić w oszczędności. Wystarczy skarbonka, słoik lub pudełko. Wrzucaj do niego każde drobniaki, które zostaną Ci po zakupach. Banalne, ale dzięki temu możesz zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych miesięcznie. W skali roku, albo nawet kilku lat okaże się, że uzbierasz całkiem pokaźną sumkę.

Jeśli wszędzie płacisz kartą, możesz ustawić cele i tam odkładać drobne. Zależnie od banku w jakim jesteś w celach możesz ustawić różne metody odkładania. Zazwyczaj jest to określony % od wydanej kwoty lub pełna kwota pobierana po każdych zakupach np. 10 zł.

Metoda organizera

Do tego potrzebujesz małego skoroszytu bądź segregatora, koperty lub zamykane saszetki. Koperty podziel wg. swoich wydatków i opisz każdą z nich np. kosmetyki 50 zł, opłaty 800 zł. Po ustaleniu budżetu niezbędnego, to co zostało, włóż do koperty z oszczędnościami. Jeśli w danym miesiącu nie wykorzystasz pieniędzy z koperty, również włóż je do oszczędności.

Metoda 50/30/20

Podziel swoje wydatki na 3 części

 • 50% przychodów powinno być przeznaczone na niezbędne rzeczy, np. rachunki, jedzenie, transport.
 • 30% całości wypłaty to przeznaczenie jej na przyjemności, wyjścia ze znajomymi, obiad poza domem.
 • Pozostałe 20% to twoje oszczędności.

Jak widzisz, oszczędzanie może być proste, ale potrzeba do tego odpowiedniego podejścia, wytrwałości i sumienności. Pokazałam ci 3 sposoby na oszczędzanie, które są łatwe oraz sprawdzone. Korzystając z nich, możesz sprawniej gospodarować swoimi pieniędzmi. Trzymaj się powyższych wskazówek, a zapomnisz o tym, że odkładanie pieniędzy było kiedyś dla ciebie trudnością.

Osobiście korzystam z metody uproszczonego słoika i organizera jednocześnie. Dodatkowo, jeśli płacę kartą, to również mam ustawione automatyczne odkładanie 10 zł po każdym wydatku.