Rozmowa kwalifikacyjna  nie jest szczerą rozmową

Rozmowa kwalifikacyjna często niestety nie jest szczerą rozmową między dwojgiem zainteresowanych sobą ludzi, a jedynie rozmową o określonych założeniach i konkretnym celu. Rekrutujący zakłada, że druga strona będzie robić wszystko, żeby wypaść jak najlepiej, może lekko idealizować swój wizerunek. Natomiast osoba rekrutowana zakłada, że jej rozmówca mocno filtruje podawane informacje i stara się przebić przez autoprezentacje, jakie stosują kandydaci. Niestety często zdarza się, że wiele informacji, jakie się podaje, uważa się za przekoloryzowane lub kłamliwe, a pytania osoby rekrutującej wydają się nie na temat lub dziwne.
Marcin Wiśniowski, autor książki „Rozmowa kwalifikacyjna. Przekonujące odpowiedzi na trudne pytania”

 

Każdy z nas choć raz (pewnie nie jeden) miał okazję poznać, co to rozmowa kwalifikacyjna. Nigdy nie można powiedzieć, że wiesz, czego możesz się spodziewać. Każda rozmowa z  przyszłym pracodawcą jest inna. Wiele z Was pewnie stresuje się tym dniem, przecież od pierwszego wrażenia może zależeć wasza kariera. Przed wyjściem planujecie skrupulatnie odpowiedź na każde możliwe pytanie, by wypaść jak najlepiej? Dam Wam jednak złotą radę, nigdy nie planujcie przebiegu rozmowy, nie wiecie, o co zapyta pracodawca, a stres związany z rozmową może skutecznie pokrzyżować Wam plany. Mimo to mam dla Was zestaw 3 najgorszych pytań. Choć są one subiektywne, wybrane spośród setki najdziwniejszych pytań,  to jednak ta trójka zawsze pojawia się na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Uwierzcie mi, bywałam na wielu takich spotkaniach. Zatem z tego miejsca mogę pozwolić sobie na to, aby o tym napisać.

3 najgorsze pytania – rozmowa kwalifikacyjna

Co Pana/Panią wyróżnia wśród innych kandydatów?

Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe ?

Gdzie widzi się Pan/Pani za 5 lat ?

 

Co Pana/Panią wyróżnia wśród innych kandydatów?

Standardowo łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych, umiejętność pracy w grupie, jak i samemu itp. itd. Oczywiście pracodawca słyszy to od każdego kandydata. Postaraj się więc mieć jakiegoś przysłowiowego „asa” w rękawie. Wykaż się kreatywnością, nawet jeśli wiesz, że pracodawca oczekuje od Ciebie powyższych cech, przedstaw je w nieszablonowy sposób.

Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe ?

To pytanie pada prawie zawsze na rozmowach o pracę. Dlaczego? Pracodawca sprawdza nie tylko Twoje oczekiwania finansowe, ale także znajomość rynku i stanowiska, o które się ubiegasz. Przy tym pytaniu musisz uważać, jeśli powiesz zbyt niską kwotę, pracodawca najprawdopodobniej stwierdzi, że nie masz pewności siebie ani znajomości branży i stanowiska. Jeśli podasz zbyt wysoką kwotę, może pomyśleć, że masz zbyt wygórowane oczekiwania. Najlepiej zapytać, Jakie są widełki w Państwa firmie?

Gdzie widzi się Pan/Pani za 5 lat ?

To podchwytliwe pytanie i przyznaje szczerze, że sama czasem się daje na nie złapać. Oczywiste jest, że pracodawca oczekuje odpowiedzi W Państwa firmie. Warto wzbogacić tę odpowiedź o zdanie, które pokaże pracodawcy chęć Twojego rozwoju. Co, jeśli odpowiesz „Za 5 lat widzę się jako szefa swojej firmy” zdarza się taka odpowiedź. Jak z tego wybrnąć ? Dopowiadasz oczywiście, jeśli współpraca między nami nie powiodłaby się, chociaż zapatruje się bardzo pozytywnie na współpracę z Państwem.

 


Na temat rozmów o pracę można by napisać książkę, więc kochani czekam na Wasze najgorsze pytania, z jakimi mieliście do czynienia, odpowiedzi zostawcie w komentarzu. Stwórzmy razem listę najgorszych pytań rozmów kwalifikacyjnych.